Aktualności

W trosce o środowisko. Chorzowscy seniorzy zwiedzają RIPOK

wtorek, 29 listopad 2016 08:56

Gdzie trafiają nasze odpady po tym, gdy wyrzucimy je do kosza? Czemu służy segregacja śmieci? Jakie obowiązki w gospodarowaniu odpadami komunalnymi ma gmina, właściciel nieruchomości, a jakie wykonawca? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań mogli poznać uczestnicy wycieczki edukacyjnej do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Chorzowie.

Sprawa może wydawać się błaha, ale taka nie jest. Wszyscy generujemy odpady, wszyscy więc – w mniejszym lub większym stopniu – uczestniczymy w gospodarce odpadami komunalnymi. Budowanie świadomości dotyczącej takich kwestii jak choćby zasady segregacji śmieci czy recycling jest więc niezwykle istotne – im jest ona wyższa, tym niższe koszty i czystsze środowisko.

Stąd pomysł zorganizowania wycieczki edukacyjnej do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Chorzowie, połączonej ze zwiedzeniem obiektu i krótkim wykładem na temat zagospodarowania odpadów na terenie Chorzowa. To okazja, by wziąć udział w ciekawej lekcji na temat tego, co rzeczywiście dzieje się z odpadami, które wrzucamy do kontenera, a także zobaczyć, jak wygląda nowoczesna instalacja do przetwarzani odpadów oraz przekonać się, że – wbrew obiegowej opinii- tego typu zakład wcale nie jest uciążliwy dla mieszkańców, chociażby pod względem zapachu.

- To był bardzo pouczający wyjazd – mówi pani Anna, uczestniczka wycieczki. - Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, nad którymi wcześniej nawet się nie zastanawiałam, a instalacja, którą zwiedzaliśmy, również prezentowała się nad wyraz okazale.

Wycieczki potrwają od poniedziałku, 28 listopada, do piątku, 2 grudnia. W sumie weźmie w nich udział prawie pół tysiąca mieszkańców miasta. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Chorzów oraz Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej Alba Sp. z o.o.