Aktualności

Nowa jakość w Centrum Integracji Międzypokoleniowej

czwartek, 09 styczeń 2020 12:30

Za kilka tygodni Centrum Integracji Międzypokoleniowej powróci do siedziby przy ulicy Dąbrowskiego 7, która przeszła gruntowny remont i modernizację. Odrestaurowany gmach to jednak tylko pierwsza z wielu zmian w CIM, które przełożą się na jeszcze bogatszą i atrakcyjniejszą ofertę aktywizacyjną w Chorzowie. 

Do tej pory Centrum Integracji Międzypokoleniowej funkcjonowało jako jeden z projektów, realizowanych w ramach Miejskiego Programu Aktywizacji „Aktywny Chorzów”. 

W grudniu 2019 roku Rada Miasta Chorzów jednogłośnie podjęła decyzję o utworzeniu gminnej jednostki organizacyjnej o nazwie Centrum Integracji Międzypokoleniowej, która stała się tym samym głównym realizatorem „Aktywnego Chorzowa”. 

Oznacza to, że CIM skupi w sobie pozostałe projekty realizowane w ramach tego programu jak na przykład Chorzowska Akademia Seniora i Klub Malucha. To z kolei wiąże się z koniecznością przebudowy lub modyfikacji niektórych prowadzonych już działalności. 

Od stycznia w Urzędzie Miasta funkcjonuje Biuro Integracji Międzypokoleniowej, do którego zadań należy między innymi analiza prowadzonych dotychczasowych aktywności i merytoryczne opracowanie nowej oferty zajęć, warsztatów i wydarzeń skierowanych do różnych grup wiekowych. 

Już teraz wiadomo, że zmian będzie sporo. Przekształceniu ulegną na przykład Dzielnicowe Akademie Seniora – do tej pory zajęcia były rozproszone po całym mieście, ponieważ siedziba Chorzowskiej Akademii Seniora nie była przystosowania do organizowania gimnastyki czy aerobiku. Teraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej dysponować będzie wygodną i funkcjonalną salą, na której tego typu zajęcia będą mogły się bez przeszkód odbywać. Mniej popularne warsztaty i szkolenia zostaną zastąpione innymi – tymi najbardziej lubianymi przez seniorów, takimi jak na przykład: różnorodne zajęcia taneczne, aerobik w wodzie czy gimnastyka z elementami rehabilitacji. 

Pracownicy Biura Integracji Międzypokoleniowej nawiązują też kontakty z działającymi na terenie Chorzowa organizacjami pozarządowymi, ośrodkami kultury, klubami seniora czy młodzieżą, która ma pomysły na ciekawe i twórcze formy aktywności, ale nie ma gdzie ich realizować. Przyszłe Centrum Integracji Międzypokoleniowej ma być bowiem miejscem przyjaznym i otwartym dla wszystkich. 

Na pierwsze rezultaty działań BIM trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Uroczyste otwarcie Centrum Integracji Międzypokoleniowej zaplanowane jest na początek kwietnia

Wszystkie informacje o postępach i przygotowaniach można śledzić na bieżąco na profilu Centrum Integracji Międzypokoleniowej na Facebooku oraz na stronie internetowej www.centrum.chorzow.eu.