Aktualności

„Rewizor” w interpretacji chorzowskich seniorów trafi na deski Teatru Rozrywki

środa, 30 styczeń 2019 14:17

8 lutego w Teatrze Rozrywki uczestnicy Artystycznej Akademii Seniora wystawią spektakl na podstawie „Rewizora” autorstwa Mikołaja Gogola. To ponadczasowa opowieść o układach funkcjonujących w opartych na strachu systemach społecznych, ale też – a może przede wszystkich – o ludzkich wadach. 

Artystyczna Akademia Seniora powstała wiosną 2017 roku  z inicjatywy Jolanty Motyki, zastępcy dyrektora Chorzowskiego Centrum Kultury oraz Magdaleny Sekuły, Pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. Promocji i Aktywizacji Społecznej. W ramach jej działalności regularnie organizowane są skierowane do najstarszej części mieszkańców zajęcia o twórczym i kreatywnym charakterze. 

– Artystyczna Akademia Seniora to naturalna kontynuacja prowadzonej w mieście polityki aktywizacji społecznej. Wspólnie z Chorzowskim Centrum Kultury chcieliśmy wyjść naprzeciw osobom, które chcą realizować swoje potrzeby estetyczne – opowiada Magdalena Sekuła.

Wśród prowadzonych w Artystycznej Akademii Seniora kursów znalazły się również zajęcia teatralne, których opiekunką jest Beata Chren, pracująca z uczestnikami nad tekstem i interpretacją oraz reżyserująca przedstawienia. Ich uczestnicy przez wiele tygodni przygotowywali się do swojego scenicznego debiutu, szlifując aktorskie talenty. Pierwszą okazją do zaprezentowania się szerokiej publiczności był wystawiony w czerwcu 2017 roku spektakl „Babcia i dziadek dla malucha”, złożony z wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. 

„Rewizor” według tekstu Mikołaja Gogola i w interpretacji chorzowskich seniorów swoją premierę miał 26 września 2018 roku. Niedługo potem, bo 9 października, sztuka otrzymała I miejsce na przeglądzie organizowanym w ramach II Festiwalu Ludzi Szczęśliwych PROSKENION. 

Już za kilka dni - 8 lutego - „Rewizor” trafi na deski Małej Sceny Teatru Rozrywki. Rezerwacji biletów można dokonać mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod nr 32 349 78 62/63. 

Akcja „Rewizora” rozgrywa się na rosyjskiej prowincji. Do pewnego miasteczka przybywa młody człowiek, hulaka, Chelstakow, który przez zbieg okoliczności zostaje uznany za wysokiego rangą urzędnika. Władze osady, mając na sumieniu wiele grzeszków i chcąc zataić je przed administracją państwową, robią wszystko, by wypaść przed ważnym gościem jak najlepiej. Ten oczywiście chętnie korzysta z nienależnych mu przywilejów.