Aktualności

Chce im się, więc zaśpiewają dla zdolnych dzieci. Wyjątkowy koncert w Chorzowie

czwartek, 29 listopad 2018 08:49

Sportowcy, dziennikarze, lekarze, aktorzy oraz przedstawiciele samorządu z prezydentem Andrzejem Kotalą na czele, połączą siły i wystąpią w charytatywnym koncercie „Calendae”. Będzie to jednocześnie start akcji CHCEMISIĘ.

Chorzowska Kapela Dobrych Uczynków to nowy, niezwykły zespół wokalny, złożony ze znanych i lubianych mieszkańców Chorzowa, w większości estradowych debiutantów. Po raz pierwszy będzie można ją usłyszeć 18 grudnia podczas koncertu „Calendae”, gdzie zaprezentowane zostaną kolędy i pastorałki z całego świata. 

– Do Chorzowskiej Kapeli Dobrych Uczynków udało się zrekrutować wielu wspaniałych ludzi, przedstawicielek i przedstawicieli świata kultury, sportu czy polityki. Nawet prezydenta Andrzeja Kotalę nie trzeba było długo namawiać, by do nas dołączył – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik ds. promocji i aktywizacji społecznej. 

Występ ma charakter charytatywny – w czasie jego trwania Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka będzie sprzedawać cegiełki, z których dochód zostanie w całości przeznaczony na stypendia artystyczne dla niezamożnej chorzowskiej młodzieży.

- Projekt ten to nie jednorazowe działanie. Chcemy, by dzieci, które zostaną objęte programem miały okazję przez rok uczyć się od najlepszych: malarzy, tancerzy, aktorów, wykładowców, w zależności od tego, jakie dziecko zakwalifikuje do programu specjalna komisja. Chcemy później śledzić kariery stypendystów, chwalić się ich osiągnięciami. Tylko wtedy to działanie ma sens - dodaje Sekuła.

Obok Chorzowskiej Kapeli Dobrych Uczynków zaśpiewają również dzieci z Klubu Malucha oraz zespół Rube Świnÿe.

– Koncert nie będzie wyłącznie jednorazowym działaniem, to początek większej akcji o nazwie CHCEMISIĘ – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Aktywizacja różnych środowisk to jeden z głównych filarów naszych działań. A wspólne działanie zawsze przynosi wymierne rezultaty. 

CHCEMISIĘ ma być inicjatywą propagującą bezinteresowną pomoc i zaangażowanie w życie miasta. Związane z Chorzowem osobowości będą aktywnie uczestniczyć w rozmaitych projektach o charakterze społecznym, nagłaśniać je i popularyzować. Pierwszym sprawdzianem stanie się właśnie dla nich koncert „Calendae”. 

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 18 grudnia, w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3. Początek przewidziano na godzinę 17:00. Wstęp jest bezpłatny, a udział może wziąć każdy – w związku z ograniczoną liczbą miejsc wymagane są jednak wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32 416 5215 lub osobiście w Urzędzie Miasta w pokoju 218. Zapisać można się do 6 grudnia.

Nazwa koncertu - „Calendae” - pochodzi z języka łacińskiego i oznacza pierwszy dzień każdego miesiąca w kalendarzu rzymskim, podczas którego odwiedzano się i składano sobie życzenia. To właśnie od tego wyrazu wzięło się polskie słowo „kolęda”.