Aktualności

„Zbadaj się i zyskaj spokój” – profilaktyka raka piersi w Chorzowie

środa, 09 maj 2018 08:55

Szacuje się, że jedna na szesnaście Polek zachoruje na raka piersi. W leczeniu zasadniczą rolę odgrywa wczesne wykrywanie. Dlatego w Chorzowie organizowana jest poświęcona profilaktyce akcja „Zbadaj się i zyskaj spokój”. 

Profilaktyczne badania mammograficzne, nauka samobadania piersi, spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszeń Amazonek, a na start – przemarsz ulicą Wolności. To program akcji „Zbadaj się i zyskaj spokój”, której celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców Chorzowa na temat profilaktyki raka piersi. 

– Lekarze są zgodni: jeżeli wykrycie raka piersi następuje odpowiednio wcześnie, to prognozy są bardzo dobre i wyleczenie jest możliwe w 9 na 10 przypadków – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. – Dlatego profilaktyka jest tak istotna.

Akcja „Zbadaj się i zyskaj spokój” rozpocznie się w sobotę, 12 maja, o godzinie 10:00 od przemarszu ulicą Wolności w Chorzowie, w którym udział wezmą między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta, klubów amazonek i sekcji nordic walking Chorzowskiej Akademii Seniora. Uczestnicy będą informować przechodniów o możliwości wykonania w tym dniu badań mammograficznych. Około godziny 10:30 przedstawicielki stowarzyszeń i klubów Amazonek poprowadzą naukę samobadania piersi na stoisku przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie, a od godziny 11:00 przy hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego 113. Przy MORiS-ie zaparkuje również mammobus, w którym w godzinach od 10 do 17 będzie można wykonać badania mammograficzne.

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.
Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
· w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia,
· lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).
 
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. 
Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego ważne jest, by dostarczyć na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii. 

Współorganizatorami akcji „Zbadaj się i zyskaj spokój” są: firma Luxmed Diagnostyka z siedzibą w Gdyni, kluby amazonek działające w okolicznych miastach, Parafia św. Jadwigi w Chorzowie, chorzowska policja, Straż Miejska, Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz G-Invest z Chorzowa.