Aktualności

Proskenion, czyli I Festiwal Ludzi Szczęśliwych

czwartek, 23 listopad 2017 09:45

Już w grudniu w Chorzowie zorganizowany zostanie I Festiwal Ludzi Szczęśliwych „Proskenion”. Nazwa, nawiązująca do tradycji greckiego teatru, jest tu nieprzypadkowa – na Festiwalu zaprezentują się bowiem aktorskie grupy seniorów-amatorów. 

I Festiwal Ludzi Szczęśliwych „Proskenion” to wydarzenie, którego celem jest promowanie wśród seniorów aktywnej postawy wobec życia kulturalnego oraz zachęcanie do realizowania własnych pomysłów artystycznych. Pomysł na realizację jest prosty: sprawić, by najstarsi mieszkańcy Chorzowa nie tylko oglądali spektakle teatralne, ale sami zaangażowali się w ich realizację. Jako aktorzy, scenarzyści czy reżyserzy. 

Podczas „Proskenionu” grupy seniorów staną przed możliwością zaprezentowania własnych spektakli. Przedstawienia mogą być w pełni autorskie lub stanowić interpretację już istniejących sztuk. 

- Jak powiedział niegdyś Kazimierz Kord: dobry teatr to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim zapału twórców – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. - A zapału i energii seniorom z całą pewnością nie brakuje, więc powinniśmy przygotować się na bardzo interesujące wydarzenie. 

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 7 grudnia, o godz. 09:00 w sali teatralnej Ośrodka Integracji Społecznej przy ul. Pudlerskiej 22 w Chorzowie. Do godziny 14:00 odbywać się będą przesłuchania. Od 14:00 do 15:00 zaplanowano przerwę obiadową. Z kolei o 16:00 w Chorzowskim Centrum Kultury rozpocznie się Gala Akademii Seniora, czyli podsumowanie semestru Artystycznej Akademii Seniora. W ramach Gali organizowane są: wystawa i spotkanie pt. „Popołudnie z poezją”, występ kabaretu Moherowe Berety oraz wręczenie nagród finalistom przesłuchań Festiwalu „Proskenion”. 

Warunkami wzięcia udziału w Festiwalu są: 

  • wysłanie czytelnie wypełnionej karty zgłoszenia do do 30.11.2017 na adres: Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, 41-500 Chorzów z dopiskiem: I Festiwal Ludzi Szczęśliwych „Proskenion” lub mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • przygotowanie przedstawienia, 
  • uiszczenie opłaty akredytacyjnej 10 zł za każdego członka zespołu na konto Chorzowskiego Centrum Kultury (61105012431000002323773735) z dopiskiem „opłata konkursowa”.

Uczestnictwo w Gali Akademii Seniora jest bezpłatne – wystarczy odebrać zaproszenie w kasie CHCK. 

Organizatorami I Festiwalu Ludzi Szczęśliwych „Proskenion” są Chorzowskie Centrum Kultury, Artystyczna Akademia Seniora, Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz  Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny.