Aktualności

Na Wolności w Chorzowie powstanie międzypokoleniowy mural

poniedziałek, 02 październik 2017 09:11

Chorzowscy seniorzy pod opieką malarki ulicznej Mony Tusz stworzą międzypokoleniowy mural na ścianie budynku przy ulicy Wolności 75 w Chorzowie. 

Mural powstanie na zamówienie Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Projekt zakłada działania artystyczne z wykorzystaniem street artu jako formy twórczości w przestrzeni publicznej. Grupa wolontariuszy i seniorów z Chorzowskiej Akademii Seniora pod opieką artystki Mony Tusz stworzy mural. Efektem wspólnej pracy będzie praca łącząca techniki malarskie z mozaiką z barwionego szkła. 

- Murale w niezwykły sposób ożywiają i ubarwiają przestrzeń miejską, przydając jej nie tylko estetyki, ale często także swoistej symboliki – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Liczymy, że nasz międzypokoleniowy mural stanie się znakiem rozpoznawczym Chorzowa.

Nad pracami opiekę sprawować będzie Mona Tusz – malarka uliczna, realizująca swoje projekty od 2007 roku, najczęściej na terenie Śląska. Chorzowianie mogą znać ją chociażby z wielkoformatowej grafiki przedstawiającej Przetopka, znajdującej się na ścianie byłej elektrowni Huty Królewskiej. 

Realizacja międzypokoleniowego muralu rozpocznie się we wtorek 3 października o godzinie 11  Przewidywany termin zakończenia prac to 10 października. Ze względu na warunki atmosferyczne realizacja została przełożona na późniejszy termin. Grafika powstanie na ścianie budynku przy ul. Wolności 75 w Chorzowie.