Aktualności

Wolontariat w praktyce, czyli druga odsłona „Akcji – Aktywizacji”

poniedziałek, 13 marzec 2017 14:18

Po zajęciach teoretycznych z budowania relacji w zespole i współpracy w ramach wolontariatu, czas na praktykę. Tym razem uczestnicy „Akcji – Aktywizacji” wybiorą się w teren i odwiedzą pacjentów Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. 

Organizatorzy „Akcji – Aktywizacji” chcą utworzyć w miejskich szpitalach specjalne strefy społeczne. Co to takiego? 

- Strefy społeczne mają być wyznaczonymi miejscami na terenie szpitala, w którym pacjenci będą mogli spotykać się z wolontariuszami i osobami z zewnątrz, by porozmawiać, zagrać w skata albo warcaby – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Odrobina rozrywki może mieć zbawienny wpływ na pacjentów, którzy często uskarżają się na nudę. Dzięki temu będą mogli zająć myśli czymś innym.

Drugi etap „Akcji – Aktywizacji” odbędzie się w środę, 15 marca od 14:00 do 16:00. Uczestnicy wybiorą się do Zespołu Szpitali Miejskich, by zacząć pracę z pacjentami. Wcześniej wezmą udział w warsztatach, które mają przygotować ich do tego zadania. 

- Dotychczasowa działalność nauczyła nas, że praca na rzecz pacjentów, niejednokrotnie poważnie chorych, jest wymagająca – tłumaczy Jolanta Kiolbasa, koordynatorka Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. - Trzeba mieć w sobie dużo otwartości i wrażliwości na innych i ich problemy, wiele optymizmu i pogody ducha. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się, jak wydobyć z siebie te cechy. 

„Akcja – Aktywizacja” to projekt Centrum Integracji Międzypokoleniowej, który wystartował w lutym. Jego założenia są proste: zwiększyć wiedzę i świadomość mieszkańców Chorzowa w zakresie między innymi ekologii, bezpieczeństwa czy zdrowego trybu życia, a także zachęcić ich do aktywnego działania na rzecz poprawy warunków życia. W ramach „Akcji – Aktywizacji” organizowane są bezpłatne wykłady, warsztaty i zajęcia praktyczne skierowane do wszystkich mieszkańców miasta.