Aktualności

Do trzech razy sztuka. Przez dwa poprzednie tygodnie pogoda uniemożliwiła plenerowy pokaz filmu w ramach akcji Vive la Cwajka, tym razem się udało. Zobaczcie nasze zdjęcia z tego wydarzenia!

Serdecznie zapraszamy dzieci w w wieku od 6 do 12 roku życia do udziału w konkursie "Plastyczne podróże pędzlem po mapie". Do wygrania atrakcyjna nagroda! 

Już 24 sierpnia odbędzie się kolejna potańcówka dla chorzowskich seniorów. Tym razem jej motywem przewodnim będą „Skarby Karaibów”.

Chorzowska plaża, usytuowana na podwórku przy ul. Dąbrowskiego 7, niebawem zostanie zamknięta. Ostatnią okazją, by ją odwiedzić, będzie zaplanowana na 18 sierpnia impreza pożegnalna. 

Nowy partner Programu Chorzów 60+

poniedziałek, 07 sierpień 2017 07:28

Miło nam poinformować, że do grona partnerów Programu Chorzów 60 + doszedł jeden z największych pośredników ubezpieczeniowych, firma RCU Ubezpieczenia. 

Kolejna odsłona akcji Hoży Seniorzy już za nami. Tym razem spotkaliśmy się w Chorzowie Batorym. Można było poćwiczyć, pobawić się, a także poleniuchować na leżakach i wrzucić coś na ząb. A wszystko to w międzypokoleniowym towarzystwie! Zobaczcie, jak się bawiliśmy!

Letni wieczór, leżaki, duży ekran i … dobry, lekki francuski film. To na finał. Wcześniej bajki, gry, zabawy, w którym najmłodszym uczestnikom towarzyszyć będzie Sznupek, czyli maskotka śląskiej policji. Każde dziecko otrzyma specjalną opaskę, która ma pomóc w sytuacji, gdy maluch się zgubi. To wszystko na chorzowskiej „Cwajce”,  gdzie 3 sierpnia ruszy Sąsiedzki Festiwal Filmowy i akcja „Nie zgub mnie”. 

Otyłość? Pokonaj ją z grupą wsparcia

piątek, 14 lipiec 2017 11:23

Otyłość jest stanem, w którym nadmierna ilość tłuszczu gromadzącego się w postaci tkanki tłuszczowej wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Miasto Chorzów zostało wybrane w konkursie Ministerstwa Zdrowia do realizacji zadania: Prowadzenie działań na rzecz zachowania właściwej masy ciała, w tym: tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością.

Rozszerzamy ofertę Programu Chorzów 60+ . Dołączyły do niego firmy z Nowego Sącza - naszego Miasta Partnerskiego, które zdecydowały się udostępnić swoje specjalne promocje i zniżki seniorom z Chorzowa. Z ulg można korzystać już od dzisiaj, wystarczy okazać kartę Programu Chorzów 60+.

Zobaczcie zdjęcia z dzisiejszego festynu zorganizowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarą oraz Urząd Miasta w Chorzowie w Muzeum Parku Etnograficznego w Chorzowie.

Centrum Integracji Międzypokoleniowej zaprasza do udziału w organizowanym przez Stowarzyszenie "Nowoczesny Chorzów" konkursu, w którym do wygrania jest przejażdżka samochodem typu Cabrio z Flashem Chorzowskim. 

Po raz pierwszy w ramach artystycznej integracji Chorzów – Nowy Sącz organizujemy wyjazdowe warsztaty artystyczne dla seniorów w dniach od 16 do 22 lipca 2017 roku w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „OPOKA” w Starym Sączu. Koszt wyjazdu: 450 zł.

Ruszają zajęcia Wakacyjnej Akademii Seniora

piątek, 30 czerwiec 2017 14:31

Już w najbliższy poniedziałek (03.07.2017 r) startujemy z zajęciami Wakacyjnej Akademii Seniora. Tu znajdziecie pełny harmonogram zajęć.

Od 28 czerwca bierzemy udział w kolejnym spotkaniu w ramach projektu "Silver Learner" podczas którego rozmawiamy z przedstawicielami innych europejskich krajów na tematy dotyczącze kreowania polityki senioralnej.

Państowa Inspekcja Sanitarna wraz z Urzędem Miasta w Chorzowie serdecznie zapraszają na festyn dla dzieci pozostających w mieście podczas wakacji letnich pt. „Uśmiech to zdrowie, każdy to powie”. Do wspólnej zabawy zapraszamy w dniu 10.07.2017 r. od godz. 10:00 w  Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. 

Rusza akcja "Hoży Seniorzy"

środa, 28 czerwiec 2017 11:29

8 lipca o godz. 15.00 w Parku Hutniczym przy Urzędzie Stanu Cywilnego w Chorzowie ruszy akcja "Hoży Seniorzy". Jej motto przewodnie celowo brzmi zaskakująco, bowiem seniorzy w XXI wieku są i chcą być hoży, czyli tryskać zdrowiem i urodą.

Będzie przystojny ratownik, balon do widokowych lotów, globus z trasami wakacyjnych wojaży i kurtyna wodna. A nad głowami dach z... dmuchanych piłek. Już z początkiem lipca podwórko przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 zamieni się w piaszczystą plażę.

Nowy partner Programu Chorzów 60+

poniedziałek, 26 czerwiec 2017 09:46

Miło nam poinformować, że do Programu "Chorzów 60+" dolączyło nowe przedsiębiorstwo.

Trzeci Turniej Nocny o Puchar Prezydenta Chorzowa

poniedziałek, 26 czerwiec 2017 09:24

W piątek 30 czerwca odbędzie się nocny turniej piłki nożnej. To finał organizowanej przez  Stowarzyszenie Nowoczesny Chorzów akcji zbierania wody dla najbardziej potrzebujących.

Za nami kolejna odsłona "Akcji Aktywizacji", tym razem poświęcona była ćwiczeniom fizycznym. Nie zabrakło zumby, jogi, gimnastyki, a także wykładu poświęconego rehabilitacji. Zobaczcie zdjęcia! 

Centrum Integracji Międzypokoleniowej kontynuuje rozpoczęty w lutym tego roku projekt „Akcja – Aktywizacja”, w ramach którego organizowane są bezpłatne wykłady i warsztaty dla mieszkańców Chorzowa. 

Chorzowski Dzień Promocji Zdrowia 2017

sobota, 10 czerwiec 2017 14:45

Chorzowski Dzień Promocji Zdrowia to cykliczne wydarzenie, zainaugurowane przez Prezydenta Miasta Andrzeja Kotalę, mające na celu skoncentrowanie uwagi społeczeństwa na kwestiach związanych ze zdrowym stylem życia.

Bezpłatne badania, porady i konsultacje medyczne, a do tego stanowiska informacyjne, pokazy oraz zabawy ruchowe dla rodzin z dziećmi – tak prezentuje się program nadchodzącego Chorzowskiego Dnia Promocji Zdrowia.

Zobaczcie jaką relację przygotowała firma Canon Polska z niedawnego wernisażu oraz warsztatów w ramach wystawy World Press Photo w Chorzowie.

Wizyta wolontariacka z okazji Dnia Dziecka

poniedziałek, 05 czerwiec 2017 12:59

Nasi wolontariusze wraz z uczestnikami zajęć teatralnych Artystycznej Akademii Seniora w Chorzowskim Centrum Kultury odwiedzili dziś małych pacjentów Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii by wręczyć słodkości zebrane podczas niedawno zakończonej zbiórki. Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Dzień Dziecka na Dzikim Zachodzie [Galeria zdjęć]

poniedziałek, 05 czerwiec 2017 07:33

Tego jeszcze nie było! Klub Malucha został otoczony i przejęty przez małych Indian i kowbojów, którzy zamienili spokojny budynek przy Dąbrowskiego 7 w swój bastion. Nie obawiajcie się to tylko żarty, budynek stoi niewzruszony, zaś maluchy miały przednią zabawę podczas obchodów ich święta.

Nocne zwiedzanie wystawy World Press Photo

piątek, 02 czerwiec 2017 06:48

Zapraszamy na nocne zwiedzanie wystawy World Press Photo w Chorzowie przy dźwiękach muzyki skomponowanej przez Jan Nowak Industrial Electronic Music IEM.

Festiwal Baniek Mydlanych to już taka mała chorzowska tradycja. Zobaczcie galerię zdjęć.

CIM z wizytą w Gdyni

środa, 31 maj 2017 07:32

Końcówka maja w Centrum Integracji Międzypokoleniowej jest bardzo intensywna. 30 maja wzięliśmy udział w spotkaniu, które odbyło się w Gdyni gdzie wśród szumu morza dyskutowaliśmy o tym jak stworzyć przestrzeń, która będzie przyjazna wszystkim. Nasi gospodarze w 2016 otrzymali nagrodę Grand Prix dla lidera dostępności. 

W działającym pod auspicjami Centrum Integracji Międzypokoleniowej Klubie Malucha Dzień Dziecka będzie wyjątkowy – uczestnicy przeniosą się bowiem z Chorzowa na… Dziki Zachód! 

10.06.2017 r. w ramach Chorzowskiego Dnia Promocji Zdrowia zapraszamy do udziału w drugiej edycji Olimpiady Malucha, podczas której w duchu sportowej rywalizacji będzie można miło i aktywnie spędzić czas.

To był niezapomniany wieczór, przepełniony wysmakowanymi kadrami i niezwykłą atmosferą. Wernisaż wystawy, na trwale wpisał się w kalendarz najważniejszych kulturalnych wydarzeń regionu. Dziękujemy wszystkim gościom i sponsorom za udział i wsparcie w organizacji wystawy.

Zapraszamy na prelekcje w ramach World Press Photo 2017, które będą okazją do zaprezentowania kulis tego prestiżowego konkursu oraz omówienia ważnych problemów stojących przed współczesnymi fotoreporterami.

18 maja 2017 r. w Starochorzowskim Domu Kultury odbyła kolejna potańcówka, tym razem w rytmach rock' and roll'a. Zobaczcie galerię z tego wydarzenia. 

W zdrowym ciele zdrowy duch. W środę 17 maja odbyła się kolejna odsłona "Akcji - Aktywizacji", tym razem poświęcona zdrowemu odżywianiu. Był wykład dietetyka, warsztaty kulinarne a na koniec - gimnastyka. Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Z okazji zbliżającego się wernisażu wystawy World Press Photo w Chorzowie mamy dla was konkurs, w którym do wygrania jest voucher o wartości 500 zł do wykorzystania w biurze podróży Neckerman.

Wystawę prezentującą zdjęcia nagrodzone w World Press Photo, najważniejszym konkursie fotografii prasowej na świecie, po raz drugi będzie można obejrzeć w Chorzowie. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie „Miasta Idei”, który ma za zadanie wypracowanie najlepszych rekomendacji dla śląskich miast. Piętnaste spotkanie z cyklu „Miasta Idei” odbędzie się w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku w dniu 26 maja 2017 r. w. Spotkanie będzie dotyczyło możliwości spędzania czasu wolnego w mieście. 

Centrum Integracji Międzypokoleniowej kontynuuje rozpoczęty w lutym tego roku projekt „Akcja – Aktywizacja”, w ramach którego organizowane są bezpłatne wykłady i warsztaty dla mieszkańców Chorzowa. 

Dzień Matki w rytmie rock’n’rolla

czwartek, 11 maj 2017 11:37

Zgodnie z obietnicą, szykujemy dla was kolejną potańcówkę! Tym razem zapraszamy na Dzień Matki w rytmie rock’n’roll.

Tradycyjne już w Dzień Dziecka odbędzie się najbardziej kolorowe i radosne wydarzenie roku w Chorzowie – Festiwal Baniek Mydlanych.

Występy, tańce, koncerty i wiele innych atrakcji. To propozycja Centrum Integracji Międzypokoleniowej, Chorzowskiego Centrum Kultury i Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" na Dzień Seniora. 

W piątek 28 kwietnia wolontariusze Chorzowskiej Strefy Wolontariatu odwiedzili Dom Pomocy Społecznej "Nadzieja", by wręczyć pensjonariuszom artykuły higieniczne. Dodatkowo, dla podopiecznych "Nadziei" wystąpił chór działający w ramach Chorzowskiej Akademii Seniora. 

Zbiórka słodyczy

czwartek, 27 kwiecień 2017 13:08

Członkowie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu organizują zbiórkę słodyczy, by nieco osłodzić najmłodszym pacjentom pobyt w szpitalu.

We wtorek 25 kwietnia w ramach akcji "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie" odbyły się międzypokoleniowe warsztaty "Bezpieczni na drodze. Od przedszkola do seniora".

To była potańcówka inna niż wszystkie. Tego, co się podczas niej wydarzyło, nikt nie mógł przewidzieć!

Chorzowskie Centrum Kultury z współorganizatorami wydarzenia, w których gronie znalazło się Centrum Integracji Międzypokoleniowej, zaprasza na pierwszą edycję Chorzowskich Ogrodów Szekspirowskich, które zostaną zainaugurowane 27 kwietnia br. o godz. 12:00 w Parku Hutniczym w Chorzowie, występem zespołu Canta z Mysłowic. Nie zabraknie interesujących interpretacji dzieł Williama Szekspira, które przybliżą ducha dawnych czasów.

Nowi partnerzy programu "Chorzów 60+"

czwartek, 20 kwiecień 2017 10:31

Przedstawiamy Państwu trzech nowych partnerów programu "Chorzów 60+", wraz z oferowanymi przez nich zniżkami. Sukcesywnie będziemy publikować w tym miejscu kolejne nowości, które nie znalazły się w folderze programu.

19 kwietnia obyła się kolejna odsłona wydarzenia, znanego jako "Akcja - Aktywizacja".  Tym razem poświęcona była ona zdrowiu psychicznemu.

Wiosenna Potańcówka - koniec biletów

wtorek, 18 kwiecień 2017 09:37

Informujemy, że skończyły się już bilety na Wiosenną Potańcówkę, zaplanowaną na 20.04. Wszystkich, którym nie udało się ich dostać, zapraszamy na kolejne nasze taneczne imprezy.  

W środę 19 kwietnia odbędzie się trzecia już odsłona projektu "Akcja - Aktywizacja". Tym razem będzie ona poświęcona szeroko rozumianemu zdrowiu psychicznemu. 

W najbliższy piątek tj. 14.04.2017 r. (Wielki Piątek) Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych w godzinach 8:00 do 16:00. W podobnych godzinach pracować będzie Centrum Informacji Senioralnej. W tym dniu nie odbędą się również zajęcia Chorzowskiej Akademii Seniora. 

W ubiegłym roku, 1 czerwca, nasi wolontariusze wręczyli własnoręcznie przygotowane wełniane czapeczki chorzowskim noworodkom, urodzonym w Śląskim Instytucie Matki i Noworodka. 

Informujemy, że w dniach 20.04 - 28.04.2017r. nie odbędą się zajęcia z języka niemieckiego prowadzone przez p. Mateusza Raabe.

Zajęcia będą odwołane zarówno w Chorzowskiej Akademii Seniora jak i w Dzielnicowej Akademii Seniora w Chorzowie Batorym. 

Co robić w wakacje w mieście, gdzie organizowane są bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób starszych albo kiedy odbędzie się najbliższa potańcówka dla seniora? Te i wiele innych przydatnych dla mieszkańców informacji znalazło się w całorocznym biuletynie, opracowanym przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej. 

Z przykrością informujemy, że w niżej wymienionych dniach nie odbędą się zajęcia:

Z przykrością informujemy, że do dnia 14 kwietnia br. zostają odwołane wszystkie zajęcia p.Małgosi. Reszta zajęć pozostaje bez zmian.

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Tegorocznym tematem przewodnim jest depresja.

Chorzowscy seniorzy już wielokrotnie udowodnili, że energii i pasji do tańca wielu mogłoby im pozazdrościć. Kolejną okazją, by się o tym przekonać, będzie wiosenna potańcówka. 

Dziś odbyły się u nas międzypokoleniowe warsztaty zdobienia pisanek. Zobaczcie, jak się bawiliśmy! 

Badania mammograficzne - 31.03.2017r.

piątek, 31 marzec 2017 07:58

Zapraszamy do skorzystania z oferty badań mammograficznych w dniu 31.03.2017 r. Specjalnie przeznaczony do tego pojazd, będzie czekał przy ul. Paderewskiego 34 w Chorzowie w godzinach 10:00 - 17:35. 

Naucz się ozdabiać pisanki jak prawdziwy artysta

poniedziałek, 27 marzec 2017 11:53

Technik zdobienia wielkanocnych jaj jest wiele: malowanie, wydrapywanie, wyklejanie… Podczas organizowanych przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej warsztatów będzie okazja, by się ich nauczyć. 

Z przykrością informujemy, że dzisiejsze (24.03.17 r.) zajęcia "Sylabowej nauki czytania" odbywające się w godz. 15:00 - 15:45, ze względu na chorobę p.Małgosi zostają odwołane. Dzisiejsze "Zajęcia świetlicowe" w godz. 10:00 - 11:00 odbywają się bez zmian.

Policjanci i seniorzy wypracują metody współpracy, dzięki której Chorzów będzie miastem bezpieczniejszym dla osób starszych.

Po pierwszym spotkaniu w Iserlohn przyszedł czas na kolejne. Tym razem gości nas miasto Nyiregyhaza położone w malowniczej części wschodnich Węgier otoczone winnicami Tokaju.

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES.

Ach, cóż to był za wieczór! Na tych kilka godzin, z okazji swoich zbliżających się urodzin, do Chorzowskiej Akademii Dzieci zawitał Hans Christian Andersen we własnej osobie, słynny duński baśniopisarz.

Uprzejmie informujemy, że zajęcia wtorkowe ( 21 marca br.) - "W GRUPIE ZAWSZE JEST WESOŁO" w godz. 15:00 - 16:00 nie odbędą się, ze względu na przygotowania do wydarzenia - "Nocy Andersena".Reszta zajęć wtorkowych bez zmian.Przepraszamy za utrudnienia.

Druga odsłona "Akcji - Aktywizacji" już za nami. Tym razem jej tematem był wolontariat w praktyce.

Po zajęciach teoretycznych z budowania relacji w zespole i współpracy w ramach wolontariatu, czas na praktykę. Tym razem uczestnicy „Akcji – Aktywizacji” wybiorą się w teren i odwiedzą pacjentów Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. 

Chorzowska Rada Seniorów wraz z Młodzieżową Radą Miasta zapraszają na spotkanie z I pomocą przedmedyczną. Spotkanie połączone z kursem odbędzie się 22.03 o godz. 15.00 w II Liceum Ogólnokształcącym (ul. 3 Maja 22). Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. 

Noc Andersena w Klubie Malucha

środa, 08 marzec 2017 13:54

Noc Andersena to wydarzenie, które jest organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, który obchodzony jest w dniu urodzin duńskiego poety i pisarza Jana Christiana Andersena. Pisarz, jak sam wspominał, chciał w swoich dziełach zawrzeć uniwersalne wartości , które w "baśniowym opakowaniu" miały przemawiać zarówno do dzieci jak i do dorosłych osób. Dlatego tym mocniej zachęcamy do udziału w organizowanym wydarzeniu dzieci z rodzicami.  

Informujemy, że w dniach 9 i 10.03 (czwartek i piątek) nie odbędą się żadne z zajęć prowadzonych przez p. Gosię, a więc wszystkie, poza gimnastyką dla mam (czwartek, godz. 17).  Za utrudnienia przepraszamy!

Dzień wyjątkowych kobiet :)

środa, 08 marzec 2017 06:30

Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
Życzmy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze
i byście zawsze czuły się doceniane.

Informujemy, że od najbliższego piątku, tj 10.03.2017 r, następuje zmiana godzin otwarcia Centrum Informacji Senioralnej. Centrum będzie teraz czynne od poniedziałku do środy w godz. 8:00 - 16:00, oraz od czwartku do piątku od godz. 9:00 do 17:00. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z porad Centrum Informacji Senioralnej. 

Centrum Integracji Międzypokoleniowej zaprasza wszystkich mieszkańców Chorzowa, którzy ukończyli 18 rok życia do udziału w konkursie na ozdobę wielkanocną. 

Współpraca z krajowym partnerami w zakresie polityki senioralnej to jedno z priorytetowych działań podejmowanych przez miasto Chorzów, a zarazem przez zespół Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Odwołane zajęcia języka niemieckiego

piątek, 24 luty 2017 13:17

Informujemy, że w najbliższy poniedziałek, tj. 27.02, w Chorzowskiej Akademii Seniora nie odbędą się zajęcia z języka niemieckiego. Zajęcia zostaną odrobione w innym terminie. Również w Dzielnicowej Akademii Seniora na Klimzowcu w środę 1.03 nie odbędą się zajęcia z języka niemieckiego. Za utrudnienia przepraszamy.

Bal Maskowy - galeria zdjęć

czwartek, 23 luty 2017 20:42

Bal Maskowy, który miał miejsce w Starochorzowskim Domu Kultury, po kolejny udowodnił, że chorzowscy seniorzy potrafią się bawić hucznie i "z przytupem". Zobaczcie jak dziś bawiliśmy się podczas Balu zamykającego karnawał.

W ostatnie dni karnawału mamy specjalne wydarzenie dla  wszystkich mam, które chciałyby wstąpić w szeregi Klubu Chorzowskich Mam, lub już są jego członkami. W najbliższy wtorek, tj. 28.02.2017 r. w godzinach spotkania Klubu Chorzowskich Mam (tj. godz. 11:30 - 13:00), zapraszamy do udziału w organizowanej "Zabawie karnawałowej" w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7. 

Za nami Festiwal Masek i Strojów Karnawałowych, czyli artystyczna inauguracja Chorzowskiej Akademii Dzieci. Zobaczcie nasze zdjęcia z tego wydarzenia.

Chcesz otrzymywać informacje o tym, co dzieje się w Centrum Integracji Międzypokoleniowej, Chorzowskiej Akademii Seniora czy w Klubie Malucha bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową? Nic prostszego - zapisz się na nasz newsletter! 

Nowy semestr w CHAS zainaugurowany

piątek, 17 luty 2017 12:43

W piątek 17 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczysta inauguracja nowego semestru Chorzowskiej Akademii Seniora i Dzielnicowych Akademii Seniora.

Nowy semestr w CHAS zainaugurowany

piątek, 17 luty 2017 12:43

W piątek 17 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczysta inauguracja nowego semestru Chorzowskiej Akademii Seniora i Dzielnicowych Akademii Seniora.

Polscy okuliści kontra jaskra

piątek, 17 luty 2017 08:35

Jaskra to choroba, która dotyczy ok. 750 tys. osób w całej Polsce. Jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu, gdyż nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Niestety większość z pacjentów nadal nie została zdiagnozowana i jest nieświadoma swojego schorzenia. Niska świadomość społeczna na temat jaskry, czynników ryzyka, jak również bezobjawowy przebieg choroby powoduje, że jaskra wykrywana jest dopiero w zaawansowanym stadium.